LIVE BLOG: Day 2 of Officials tournament

Campbell's Majesty Terukina wrestled Hilo's Lilliana Campbell at 102 pounds on Day 1 of Officials. Photo by Bruce Asato/Star-Advertiser.

Day 2 of the Hawaii Officials Tournament is underway with the semifinals starting in the 11 a.m. hour.

FINALS will begin at 4 p.m. For updated results, click here.

Some links to our coverage so far:
>> Day 1 of Officials
>> Farrington’s Fotu returns to beat No. 1 seed
>> Hawaii Prep World Pound-For-Pound Rankings


Some matchups to watch:

BOYS 120: Moanalua’s Elijah Asuncion (No. 2 pound-for-pound) and Kamehameha’s Brant Porter (No. 10) are one win away from a clash in the finals. Asuncion is the defending 113-pound state champion while Porter finished runner-up at 106 last year.

BOYS 126: Kamehameha’s Kysen Terukina, the No. 1-ranked pound-for-pound wrestler, could potentially face ‘Iolani’s Brady Hoshino in the final in a rematch of the 120-pound state final last season won by Terukina.

BOYS 152: A potential final is on deck between No. 4 P4P Branden Pagurayan of Kapolei and No. 9 P4P Boltyn Taam of Moanalua. Taam beat Pagurayan 1-0 last week in a tight match.

GIRLS 138: (UPDATE: This final will not happen as Miguel has been disqualified). A potential title clash is on tap between No. 4 Jahnea Miguel of Baldwin and Kamehameha’s Paige Respicio (No. 7). Miguel is a two-time defending state champion while Respicio won the state title at 132 last year. They met in the 127-pound state semifinals in 2017 with Miguel winning an 8-1 decision. Respicio beat Miguel twice last year before the Bear moved up in weight to help give Baldwin the state team title.

Results will be posted below.

BOYS

106

FINAL
(1) Mason Stefanelli (Punahou) vs. Tobey Ravida (Baldwin)

SEMIFINALS
(1) Mason Stefanelli (Punahou) vs. Khansith Chanthabouasith (Leilehua)
— Stefanelli, Fall 1:16
Tobey Ravida (Baldwin) vs. Jayce Kamimura (Kalani)
— Ravida, TF 17-1

113

FINAL
Brayden Spain (Waiakea) vs. Sheydon Tomisato (Kamehameha)

SEMIFINALS
Brayden Spain (Waiakea) vs. Thomas Nitta (Kalaheo)
— Spain, Dec. 5-3
Dreddin Villalpando (Saint Louis) vs. Sheydon Tomisato (Kamehameha)
— Tomisato, Dec. 3-1

120

FINAL
(1) Elijah Asuncion (Moanalua) vs. Brant Porter (Kamehameha)

SEMIFINALS
(1) Elijah Asuncion (Moanalua) vs. Gabriel Valdez (Baldwin)
— Asuncion, Maj. 11-1
Koby Chun (Kaiser) vs. Brant Porter (Kamehameha)
— Porter, Dec. 5-4

126

FINAL
(1) Kysen Terukina (Kamehameha) vs. Brady Hoshino (‘Iolani)

SEMIFINALS
(1) Kysen Terukina (Kamehameha) vs. Elijah Kaawa (Saint Louis)
— Terukina, Dec. 7-1
Caleb Shimaoka (Waiakea) vs. Brady Hoshino (‘Iolani)
— Hoshino, Maj. 16-4

132

FINAL
(1) Casen Watanabe (Punahou) vs. Ansen Ursua (Saint Louis)

SEMIFINALS
(1) Casen Watanabe (Punahou) vs. Jonah Chew (Kamehameha)
— Watanabe, Maj. 15-5
Zeff Dudoit (Lahainaluna) vs. Ansen Ursua (Saint Louis)
— Ursua, Dec. 9-4

138

FINAL
(1) Kaena Desantos (Leilehua) vs. Kanaipono Tapia (Kamehameha)

SEMIFINALS
(1) Kaena Desantos (Leilehua) vs. Blaze Sumiye (Moanalua)
— Desantos, Dec. 9-3
Kanaipono Tapia (Kamehameha) vs. Elijah Diamond (Mililani)
— Tapia, Dec. 11-5

145

FINAL
(1) Noah Wusstig (Moanalua) vs. Vincent Terrell (Punahou)

SEMIFINALS
(1) Noah Wusstig (Moanalua) vs. Naikoa Simao (Leilehua)
— Wusstig, SV-1 5-3
Vincent Terrell (Punahou) vs. Manaiakala Wolfgramm (Kamehameha)
— Terrell, Dec. 2-1

152

FINAL
(1) Branden Pagurayan (Kapolei) vs. Boltyn Taam (Moanalua)

SEMIFINALS
(1) Branden Pagurayan (Kapolei) vs. Braden Akima (Kamehameha)
— Pagurayan, Dec. 7-2
Jhael Jb Jose (Leilehua) vs. Boltyn Taam (Moanalua)
— Taam, Dec. 4-1

160

FINAL
(1) Makana Tapia (Kamehameha) vs. Hudson Pak (Punahou)

SEMIFINALS
(1) Makana Tapia (Kamehameha) vs. Craig Nava (Pac Five)
— Tapia, Fall 3:20
Hudson Pak (Punahou) vs. Dustin Dano (Kamehameha)
— Pak, Maj. 13-3

170

FINAL
(1) Rysan Leong (Kalaheo) vs. Blaze Pascua (‘Iolani)

SEMIFINALS
(1) Rysan Leong (Kalaheo) vs. Matai Mataafa (Saint Louis)
— Leong, Fall 3:25
Mason Andrews (Radford) vs. Blaze Pascua (‘Iolani)
— Pascua, Maj. 11-2

182

FINAL
(1) Vance Keliihoomalu (Kapolei) vs. Kainalu Huddy (Kamehameha)

SEMIFINALS
(1) Vance Keliihoomalu (Kapolei) vs. Zander Manuel (Punahou)
— Keliihoomalu, Dec. 6-3
Kainalu Huddy (Kamehameha) vs. Ty Bates (Lahainaluna)
— Huddy, Dec. 7-6

195

FINAL
Darius Mynar (Kamehameha-Maui) vs. Laakea Ane (Kamehameha)

SEMIFINALS
Darius Mynar (Kamehameha-Maui) vs. Austin Morris (Campbell)
— Mynar, Maj. 13-5
Laakea Ane (Kamehameha) vs. Andrew Canonico (Punahou)
— Ane, Dec. 10-4

220

FINAL
Zion Lista (Farrington) vs. Charles Hanohano (Kapolei)


SEMIFINALS
Zion Lista (Farrington) vs. Kainalu Kaililaau (Lahainaluna)
— Lista, Fall 5:07
Taz Kahalewai (Nanakuli) vs. Charles Hanohano (Kapolei)
— Hanohano, Dec. 7-4

285

FINAL
Marcus Lombard (Kahuku) vs. Benjamin Tokanang (Baldwin)

SEMIFINALS
(1) Cody Bollig (Kamehameha) vs. Marcus Lombard (Kahuku)
— Lombard, Dec. 6-4
Lazarus Simbahon Miura (Kamehameha) vs. Benjamin Tokanang (Baldwin)
— Tokanang, Fall 2:36

GIRLS

97

FINAL
Liana Ferreria (Baldwin) vs. Jazmyn Enriquez (Campbell)

SEMIFINALS
(1) Zoe Omura (‘Iolani) vs. Liana Ferreria (Baldwin)
— Ferreria, TB-1 5-4
Precious Tampos (Moanalua) vs. Jazmyn Enriquez (Campbell)
— Enriquez, Dec. 5-2

102

FINAL
(1) Tianna Fernandez (Baldwin) vs. Brianna Funakoshi (Aiea)

SEMIFINALS
(1) Tianna Fernandez (Baldwin) vs. Lilliana Campbell (Hilo)
— Fernandez, Fall 3:53
Madison Jo Kogachi (Punahou) vs. Brianna Funakoshi (Aiea)
— Funakoshi, SV-1 8-6

107

FINAL
(1) Sami Saribay (Lahainaluna) vs. Allicia Mahoe (Kapolei)

SEMIFINALS
(1) Sami Saribay (Lahainaluna) vs. Makena Abe (Mililani)
— Saribay, Fall 1:28
Allicia Mahoe (Kapolei) vs. Jazlynn Richards (Leilehua)
— Mahoe, Fall 3:07

112

FINAL
(1) Alizeih Villalpando (Campbell) vs. Shantelle Mangrobang (Leilehua)

SEMIFINALS
(1) Alizeih Villalpando (Campbell) vs. Kaianne Sabagala (Kahuku)
— Villalpando, Fall 2:00
Liuakalaik Tengan (Kamehameha) vs. Shantelle Mangrobang (Leilehua)
— Mangrobang, Fall 1:50

117

FINAL
(1) Alana Vivas (Kamehameha) vs. Sadie Reyes (Waianae)

SEMIFINALS
(1) Alana Vivas (Kamehameha) vs. Victoria Lee (Mililani)
— Vivas, Fall 2:17
Sadie Reyes (Waianae) vs. He Kili Terukina (Campbell)
— Reyes SV-1, 9-7

122

FINAL
(1) Ashley Gooman (Kamehameha) vs. Katie Reyes (Waianae)

SEMIFINALS
(1) Ashley Gooman (Kamehameha) vs. Kyara Tagami (Kalani)
— Gooman, Fall 2:33
Katie Reyes (Waianae) vs. Marisa Iha (Punahou)
— Reyes, Fall 4:00

127

FINAL
(1) Nanea Estrella vs. Waihulakap Kahookaulana (Hilo)

SEMIFINALS
(1) Nanea Estrella vs. Emily Paulino (Kalani)
— Estrella, TF 16-1
Waihulakap Kahookaulana (Hilo) vs. Alexis Nov Posiulai (Kamehameha)
— Kahookaulana, Fall 1:35

132

FINAL
(1) Waipuilani Estrella Beauchamp (Baldwin) vs. Faith Joy Okubo (Moanalua)

SEMIFINALS
(1) Waipuilani Estrella Beauchamp (Baldwin) vs. Ileana Prado Domingo (Campbell)
— Beauchamp, Fall 1:08
Faith Joy Okubo (Moanalua) vs. Krystal Puahala (Kamehameha)
— Okubo, Dec. 5-2

138

FINAL
Heavenli Sardinha (Campbell) vs. Paige Respicio (Kamehameha)

SEMIFINALS
(1) Jahnea Miguel (Baldwin) vs. Heavenli Sardinha (Campbell)
— Sardinha, DQ
Isabella Wong (Punahou) vs. Paige Respicio (Kamehameha)
— Respicio, Fall 1:34

145

FINAL
(1) Taylor Peligrino-Hayase (Lahainaluna) vs. Tiare Carlson (Waianae)

SEMIFINALS
(1) Taylor Peligrino-Hayase (Lahainaluna) vs. Tyeisha Takamori (Baldwin)
— Peligrino-Hayase, Fall 1:24
Jennifer Tongi (Kahuku) vs. Tiare Carlson (Waianae)
— Carlson, Fall :28

155

FINAL
Kira Jhun (Moanalua) vs. Shayna Kamaka (Baldwin)

SEMIFINALS
Kira Jhun (Moanalua) vs. Kitana Lowery (Hilo)
— Jhun, Dec. 12-8
Keahi Paas Basillo (Leilehua) vs. Shayna Kamaka (Baldwin)
— Kamaka, Fall :59

168

FINAL
(1) Kelani Corbett (Leilehua) vs. Alexis Tupuola (Moanalua)

SEMIFINALS
(1) Kelani Corbett (Leilehua) vs. Katherine Heim (Kaiser)
— Corbett, Fall 5:38
Luana Kanongataa (Kahuku) vs. Alexis Tupuola (Moanalua)
— Tupuola, Maj. 14-2

184

FINAL
(1) Siera Vida (Baldwin) vs. Shannon Jaramillo (Lahainaluna)

SEMIFINALS
(1) Siera Vida (Baldwin) vs. Dylan Huddy (Pac-Five)
— Vida, Fall 1:42
Alana Dela Pena (Moanalua) vs. Shannon Jaramillo (Lahainaluna)
— Jaramillo, Fall 5:38


225

FINAL
Lavenia Fotu (Farrington) vs. Shannlynne Mahoe (Nanakuli)

SEMIFINALS
Lavenia Fotu (Farrington) vs. Jane Hironaka (Kaiser)
— Fotu, Fall :47
Natasha Paleaei (Moanalua) vs. Shannlynne Mahoe (Nanakuli)
— Mahoe, Fall 3:46

COMMENTS

Leave a Reply

Your email address will not be published.

By participating in online discussions you acknowledge that you have agreed to the Star-Advertiser's TERMS OF SERVICE. An insightful discussion of ideas and viewpoints is encouraged, but comments must be civil and in good taste, with no personal attacks. If your comments are inappropriate, you may be banned from posting. To report comments that you believe do not follow our guidelines, email hawaiiprepworld@staradvertiser.com.

*